Białe złoto - najważniejsze informacje?>

Złoto od dawna kojarzone jest z luksusem i majętnością. W dzisiejszych czasach, choć jest ono o wiele powszechniejsze, nadal bywa kosztownym prezentem. Szczególnie złota biżuteria wzbogacona o drogie kamienie szlachetne jest marzeniem niejednej kobiety. Coraz częściej odchodzi się jednak od tradycyjnej żółtej barwy złota, na korzyść złota białego.

Jak powstaje białe złoto?

Białe złoto można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dodanie do tradycyjnego kruszcu domieszki miedzi, niklu oraz palladu. Dzięki temu uzyskuje on barwę przypominającą do złudzenia platynę. Dla jeszcze większego pogłębienia efektu chłodnego, srebrnego połysku produkty wykonane ze wspomnianej mieszanki pokrywa się rodem.

Drugim sposobem na uzyskanie białej barwy złota jest połączenie żółtego złota z niklem, w proporcjach 50 do 50. Ta opcja nie wymaga dodatkowego rodowania.

Jak dbać o białe złoto?

Jak każdy inny metal, po czasie białe złoto może lekko się zarysować i wytrzeć. Szczególnie złoto pokryte warstwą rodu po czasie może nieco zróżowieć. Pomimo to, konserwacja u jubilera z pewnością przywróci mu dawny blask.  

Chcąc utrzymać biżuterię z białego złota w dobrej kondycji należy unikać jej kontaktu z chemikaliami. Oznacza to, że panie nie powinny myć naczyń w pierścionkach lu bransoletkach z białego złota, a panowie naprawiać lub myć samochodu z biżuterią na dłoniach. Błyskotki warto przechowywać w zamkniętych pudełeczkach, gdy nie są one używane.

Tags: